Topplistor 2019

Topplistorna för 2019 kommer att publiceras i sin helhet den 29 maj 2020 för slaktgrisar och den 3 juni för smågrisproduktion och livsvin.

Utifrån de resultat som sänds in från besättningar med WinPig eller PigWin tar vi varje år fram topplistor med det bästa besättningarna. Listorna för 2019 kommer presenteras enligt följande:

WinPig slakt vecka 22
3:e placeringen presenteras onsdag 27 maj klockan 9.00
2:a placeringen resenteras torsdag den 28 maj klockan 9.00
1:a placeringen presenteras fredag den 29 maj klockan 9.00

WinPig sugg och livdjur vecka 23
3:e placeringen presenteras måndag den 1 juni klockan 9.00
2:a placeringen presenteras tisdag den 2 juni klockan 9.00
1:a placeringen presenteras onsdag den 3 juni klockan 9.00

I samband med 1:a placeringen i respektive kategori presenteras kommer hela topplistan bli tillgänglig här!

Smågrisproduktion

1. Junegården, Daniel och Jennie Juneberg, Kalmar.
2. Widtsköfle AB, Carl-Georg Stjernswärd, Vittskövle
3. Erland Jakobsson, Ljungbyholm
4. Kialtsdal Lantbruks AB, Frederik Nilsson, Vinslöv
5. Håstad Gris AB, Torbjörn Sigesgård och Mikael Betåker, Kristianstad
6. Sofielunds Lantbruks AB, Anette och Fredrik Persson, Fjälkinge
6. Åby storgård, Charlotte Önnestedt och Per Pålsson, Ödeshög
8. Blackert Lantbruk, Jeanette och Hans Blackert, Skänninge
9. Löderups Gris AB, Johan Thuresson, Löderup
9. Persgård, Anna och Örjan Bertilsson, Varberg

Slaktgrisproduktion

1. Önnerståhl Smågris AB, Jonas Önnerståhl, Eskilstuna
2. Brännebergs Gård AB, Karin och Patrik Velander, Kvänum
3.  Rydberga Gård, Andreas och Katarina Rydén, Edsbruk
4. Strömsnäs Gård, Christer Hylander, Västerås
4. Linus och Alice Lantbruk, Linus Lind och Alice Torvinen, Hagby
6. Skälby Grisen AB, Per Nilsson, Enköping
7. Klas-Erik Andersson, Gnarp
8. Blackert Lantbruk, Hans och Jeanette Blackert, Skänninge
9. Evertsholms Lantbruk AB, Jan och Catrin Siverskog, Söderköping
10. Mycklinge Skarsvad Gris AB, Mats Pettersson, Tina och Leif Sjödin, Vicki Skure Eriksson och Johan Eriksson, Västerås

Livsvinsproduktion

1. Löderups Gris AB, Johan Thuresson, Löderup
2. Bällsta Lantbruk AB, Niklas Gustavsson, Köping
3. Rosenlid, Jimmy och Charlotte Tarler, Klagstorp
4. Vallrum AB, Mats Ingvarsson, Ransta
5. Fyrbondegårdens Lantbruk AB, Anders och Linn Fyrbonde, Ödeshög